Dlaczego warto wykonać badania gruntu przed realizacją inwestycji budowlanej?
W większości przypadków projektant obiektu budowlanego zaleca swojemu zleceniodawcy badania geotechniczne przed przystąpieniem do prac projektowych. Wynika to ze znajomości obowiązujących przepisów, które reguluje "Ustawa Prawo budowlane" oraz związane z nim "Rozporządzenie w sprawie ustalania geotechnicznych warunków posadawiania obiektów budowlanych z dnia 25 kwietnia 2012 r." W tym rozporządzeniu znajdują się wymagania dot. zakresu badań geologicznych i geotechnicznych w zależności od kategorii geotechnicznej projektowanego obiektu. Rozporządzenie określa trzy kategorie geotechniczne obiektów budowlanych oraz trzy stopnie skomplikowania warunków gruntowych i wodnych. W zależności od warunków podłoża budowlanego tzn. od układu warstw, rodzaju zalegających gruntów, ich stanu i genezy oraz charakterze i poziomie zwierciadła wody podziemnej rozróżniamy:
Mając na uwadze stopień skomplikowania warunków gruntowo-wodnych oraz przyjętą kategorię obiektu możemy określić zakres wymaganych badań w terenie szacując liczbę oraz głębokość otworów geotechnicznych, ich rozmieszczenie oraz zakres wymaganych badań "in situ" oraz badań laboratoryjnych. Informacje te również określają jasno jakie będą opracowania wynikowe. I tak dla pierwszej kategorii geotechnicznej w prostych warunkach gruntowych i wodnych opracowaniem wystarczającym jest Opinia geotechniczna. Już dla drugiej kategorii geotechnicznej obiektu budowlanego oprócz Opinii geotechnicznej wymagane jest opracowanie Dokumentacji badań podłoża gruntowego. Natomiast w przypadku złożonych warunków gruntowych i wodnych dla drugiej kategorii geotechnicznej obiektu wymagany jest dodatkowo Projekt geotechniczny. W skomplikowanych warunkach gruntowych i wodnych dochodzi również projekt robót geologicznych i dokumentacja geologiczno-inżynierska, a czasem również dokumentacja hydrogeologiczna. W przypadku trzeciej kategorii geotechnicznej wszystkie wymienione opracowania są obligatoryjne.
Każde przeprowadzone studia nad podłożem pod przyszłą inwestycjęe są uzasadnione. Aby nie martwić się nadmiernymi kosztami, związanymi ze zmianą posadowienia czy ratowaniem pękającego lub przechylającego obiektu, zaleca się wykonanie badań geologicznych i geotechnicznych już na etapie kupna nieruchomości, działki budowlanej. Na tym etapie spokojnie można oszacować koszty budowy i dobrze rozplanować przeznaczony budżet. Natomiast gdy już jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wymarzonej nieruchomości to na etapie przedprojektowym należy wykonać rozpoznanie podłoża. Rozpoznanie terenu - badania gruntu do głębokości strefy oddziaływania planowanego obiektu, da informację jakimi parametrami cechują się zalegające w podłożu grunty. Wykonanie badań geologicznych i geotechnicznych nie trwa długo, ale na pewno jest uzasadnione oszczędnością czasu i pieniędzy, przeznaczonych na realizację zaplanowanej inwestycji.
REALIZACJE:
WYKONANIE BADAŃ LABORATORYJNYCH na etapie przedprojektowym dla niżej wymienionych tematów:
GeoSoilTest Badania Geologiczne Gruntów
Norbert Baran
tel. 698 579 369
nb@geosoiltest.pl
Usługi Geotechniczne i Projektowanie GEOSOILTEST
Joanna Baran
tel. 696 099 563
jb@geosoiltest.pl
© 2016